Co to jest hipnoza? - Hipnoza Białystok

Idź do spisu treści

Menu główne:

Co to jest hipnoza?

Hipnoza

Hipnoza przez długi czas kojarzona była ze zjawiskiem tajemniczym i dziwnym. W rzeczywistości nie ma w niej nic tajemniczego ani nawet nadnaturalnego. W stanie hipnozy znajdowałeś się dosłownie tysiące razy. Nie zauważyłeś tego, ponież wydawało Ci się, że to twój naturalny stan umysłu. A stan hipnotyczny jest naturalny dla wszystkich ludzi.
Być może zdarzyło Ci się zauważyć, że jadąc znajomą sobie trasą, dawno ominąłeś drogę, w którą miałeś skręcić, czy też nagle zdałeś sobie sprawę, że siedzisz za kierownicą oraz zastanawiasz się, dokąd zmierzasz. Takie wydarzenia nie są niczym niezwykłym.


Wszystko, czego się nauczyłeś, przechowywane jest w twojej podświadomości. Ponieważ posiadłeś już sprawność prowadzenia samochodu, ona także jest tam przechowywana. Kiedy wsiadasz do samochodu, wyjeżdżasz na drogę, a gdy znajdziesz się w nieprzerwanym ciągu samochodów, jedziesz z taką prędkością, jak pozostałe pojazdy. Teraz twój świadomy umysł jest wolny, gdyż umiejętność konieczna do prowadzenia pojazdu istnieje w twojej podświadomości. Twój świadomy umysł odpoczywa, pozwalając twojej podświadomości na zwiększoną aktywność.
Możesz do tego stopnia pogrążyć się w myślach, że pojedziesz w kierunku swojego miejsca pracy, podczas gdy celem wyprawy było kino. Jeśli twoja uwaga staje się potrzebna do tego, by zmienić pas ruchu, wyminąć coś na drodze, zatrzymać się i zapłacić za przejazd autostradą czy zwolnić przy zjeździe, twój świadomy umysł ponownie dochodzi do głosu. Jeśli nie, możesz nawet dotrzeć do celu i zastanawiać się, jak to się stało, że znalazłeś się tu tak szybko.
Za kiedy robisz coś automatycznego, twój świadomy umysł oddala się od podświadomości oraz bardziej prawdopodobne staje się, że wchodzisz w stan hipnotyczny, taki jak ten opisany wcześniej. Niektóre z automatycznych czynności szybciej niż inne prowadzą do fantazjowania. Twoje myśli mogą odpłynąć, na przykład kiedy samotnie jesz obiad, bierzesz prysznic czy biegasz. Sposób wykonywania tych czynności, przechowywany jest w podświadomości. Kiedy działa się w sposób automatyczny, łatwo przejść ze stanu czuwania na inny poziom świadomości.

Mój pogląd na hipnozę jest taki, że hipnoza to właściwie sztuka wywoływania różnych stanów transowych, a nie indukowania jednego stanu. Dodatkowo hipnoza to tylko nazwa nadana zaawansowanym umiejętnościom komunikacyjnym stosowanym, by to zrobić. Według mnie, klasyczny trans to chwila, kiedy jakaś osoba została doprowadzona do stanu idealnego uczenia, w którym jest w stanie przyswajać nowe informacje lub analizować stare wzorce bądź nauczyć się większej kontroli nad sobą czyli procesami nieświadomymi.

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego