Jak wywołać trans hipnotyczny, hipnozę - Hipnoza Białystok

Idź do spisu treści

Menu główne:

Jak wywołać trans hipnotyczny, hipnozę

Hipnoza

Hipnozę można zaindukować poprzez skupienie czyjejś uwagi (może to być punkt na ścianie, myśl, rytm), co dzieje się, gdy uruchamia się reakcja reorientująca.
Hipnozę oraz stany transu można wywołać na wiele różnych spoów:

  • Poprzez fiksację wzrokową - następuje gdy osoba hipnotyzowana patrzyła się na jakiś punkt przez określony przedział czasowy. Owa metoda wprowadzania w trans polega na znudzeniu, gdy wystarczająco długo wpatrujemy się w obiekt. Nasze znudzenie zwiększa się do tego stopnia, ze zostaje przekroczona funkcja krytyczna i osoba wchodzi w trans.


  • Przeciążenie umysłu  świadomego bodźcami -następuje gdy dajemy świadomości 2-3 zadania jednocześnie. Przykładowo przy indukcji opadającej ręki umysł może się koncentrować na korygowaniu siły nacisku ręki, fiksować wzrok na jakimś obiekcie oraz jednocześnie pobudzać swoją wyobraźnie poprzez odpowiednie instrukcje.


  • Przez zmieszanie i następującą po nim konkretną sugestię - w indukcjach konfundujących też wykorzystuje się chwile hiper-sugestywności by wydać komendę na wejście w trans. Uzyskujemy te chwile poprzez wydanie sprzecznych ze sobą komend słownych lub sugerowanie działań, które później spowodują konfuzje.


  • Poprzez przerwanie wzorca (jak indukcje oparte na uścisku dłoni), uruchamia to reakcję reorientującą, bo nie zostaje dokończony właściwy wzorzec, więc dana osoba musi dowiedzieć się, czego spodziewać się dalej od hipnotyzera.


  • Indukcje oparte na szoku  (jak większość indukcji hipnozy scenicznej, te odpalają reakcję reorientującą). Podczas szoku osoba jest hiper-sugestywna przez około 500-750 ms i to jest okno, podczas którego daje się instrukcje na wejście w trans.


  • Przez relaksację mięśni - indukcja progresywnej relaksacji polega na tym, ze po kolei rozluźniamy każdy kawałek naszego ciała mięsień po mięśniu, a gdy po kilkunastu bądź kilkudziesięciu minutach nasze ciało stanie się całkiem rozluźnione, nasz umysł tez rozluźnia się i osoba hipnotyzowana wchodzi w trans.


Wszyscy używają hipnozy przez cały czas, często nie zdając sobie z tego sprawy.  Ludzie myśląc o wygraniu na loterii i o tym, co zrobiliby z pieniędzmi czyli wizualizują, co powoduje lekki trans. Palacze mogą wchodzić w trans, gdy skupiają się na palonym właśnie papierosie, robią głębsze oddechy i pozwalają mięśniom się rozluźnić. Kiedy ludzie odczuwają pragnienia czy żądze, wchodzą w trans, bo skupiają się tak moc na tym, czego pożądają. Kiedy są zdenerwowani, skupiają się na tym, co wywołuje złość. Gdy są w depresji, skupiają się na martwieniu się i negatywnych myślach.
Aby wywołać hipnozę, wszystko co musi zrobić hipnotyzer to pomóc klientowi wejść w stan marzeń sennych, przez uruchomienie wzorca prowadzącego do snu lub reakcji reorientującej, która jest tym samym stanem umysłu. Reakcja reorientująca zdarza się, gdy dzieje się coś, co powoduje, że twój  mózg „szuka” jak powinien zareagować i chce się dowiedzieć, co się stało. Następnie blokuje się na pierwszym konkretnym pomyśle.
Na przykład: słyszysz głośny huk, jesteś zdezorientowany (reakcja reorientująca), potem widzisz samochód oraz myślisz, że to musiał być wystrzał z rury wydechowej.
Hipnotyzerzy estradowi często uruchamiają reakcję reorientującą, podczas gdy hipnoterapeuci często prowadzą kogoś delikatnie w stan marzeń.


 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego