Jak wygląda sesja hipnotyczna? Hipnoterapia - Hipnoza Białystok

Idź do spisu treści

Menu główne:

Jak wygląda sesja hipnotyczna? Hipnoterapia

Hipnoterapia

Sądzę że możesz się zastanawiać jak wygląda sesja Hipnozy. Co się dzieje, podczas pracy w hipnozie nad określonym problemem.


Podczas prowadzenia sesji hipnotycznej korzystam z urządzenia EEG, dzięki czemu mogę monitorować różne poziomy częstotliwości fal mózgowych z Beta do Delty.  Poziom hipnozy można określić jako lekki, średni i głęboki. Dzięki nauce wiemy, że stany hipnotyczne odnoszą się bezpośrednio do stanów fal mózgowych. Podczas korzystania z technologii EEG Neurofeedback można naukowo zobaczyć kiedy osoba wchodzi w stanach "Alpha", "Theta" i "Delta", a te trzy poziomy można uznać za stany lub głębokości hipnozy.


Zanim wprowadzę Cię w hipnozę, nawiązuję z Tobą kontakt. Rozmowa wstępna powinna stworzyć atmosferę sympatii  oraz zaufania,  abyś nabrał przekonania, że podejmę wszystkie skuteczne działania, aby Ci pomóc. Twoje przekonanie, że zrobię wszystko dla Twojego dobra, jest najważniejszym wyznacznikiem sukcesu, gdyż określa oddziaływanie hipnozy. Jedynie w atmosferze zaufania mogę usunąć wszystkie fałszywe wyobrażenia na temat hipnozy oraz zatroszczyć się o to, byś niczego się nie obawiał. Mówię Ci, że hipnoza nie ma nic wspólnego z magią lecz jest naturalnym zjawiskiem oraz rozwiewam wszystkie nurtujące Cię pytania związane z hipnozą takie jak:

  • Niektórzy wierzą, że hipnoza jest rodzajem narkozy, przy której popada się w głęboki sen, po czym następuje głębo nieświadomość- to wyobrażenie jest fałszywe, gdyż w hipnozie wszystko się słyszy. 
  • Hipnoza jest cudownym stanem spokoju, podczas którego nie zdradza się żadnych tajemnic. Rozumie się samo przez się, że nie padają żadne pytania, które wcześniej nie zostały z Tobą omówione, tak więc nie musisz mieć obaw, że zdradzisz  jakieś „grzechy młodości”.

  • Inne często stawiane pytanie: „Czy na pewno się obudzę?". Obudzisz się. Nawet jeśli hipnotyzer ulegnie podczas hipnozy zawałowi serca oraz padnie martwy na podłogę, to hipnotyzowany w wyniku braku głosu hipnotyzera wybudzi się z transu lub przejdzie w naturalny sen z którego normalnie się wybudzi.


Świadomość w hipnozie jest w zasadzie skierowana na hipnotyzera. Ten kontakt nazywa się „raportem”. Raport, a więc kontakt ze mną jest najistotniejszym elementem hipnozy, jeśli go zabraknie, skuteczna sesja hipnotyczna jest niemożliwa. Poza tym, jeśli dałbym Ci sugestię, która leży poza Twoją strukturą osobowości to automatycznie wybudzisz się z transu hipnotycznego. Żadna hipnotyzowana przeze mnie osoba nie powi mieć wątpliwości, że pod wpływem hipnozy będzie robiła rzeczy, których normalnie by nie zrobiła w rzeczywistości. Wyobraź sobie, że podczas swojego życia często bywasz pod wpływem hipnozy, także wtedy  kiedy nie jesteś tego świadomy.  Na przykład rano, wkrótce po przebudzeniu prawie zawsze znajdujesz się w stanie lekkiej hipnozy. Pojawia się ona także, gdy spoglądasz niekiedy bezmyślnie przez okno. Nie masz zatem powodów do zdenerwowania, ponieważ zostaniesz jedynie wprowadzony w stan, w którym bardzo często przebywasz.

Następnie pytam Cię z jakimi oczekiwaniami przychodzisz oraz czy byłeś już wcześniej hipnotyzowany. Bardzo ważne jest, aby te oczekiwania zostały spełnione. Jeśli byłeś już kiedyś poddany hipnozie  to na pewno wytworzyłeś w sobie pewne pozytywne bądź negatywne stanowisko. Jeśli wspomnienie jest pozytywne, to najczęściej wprowadzam Cię w hipnozę w taki sam sposób lub  podobnym stylem hipnotycznym. Jeżeli nastawienie jest negatywne, a wspomnienie o poprzedniej hipnozie nieprzyjemne, to naprawiam te negatywne wspomnienia oraz unikam tej niefortunnej formy wprowadzania Cię w hipnozę. Wybieram  sposób wprowadzania najbardziej dopasowany do Ciebie.

Podkreślam  ważną korzyść płynącą z hipnozy - mianowicie - rzeczowo przeprowadzona hipnoza jest w każdym wypadku nieszkodliwa oraz bezpieczna.

Aby uniknąć rozczarowań, wcześniej wyjaśniam, czy nie masz zbyt wysokich oczekiwań wobec hipnozy. W niektórych przypadkach jeden seans na pewno nie wystarczy, aby z depresyjnego, przygnębionego człowieka uczynić uosobienie optymizmu oraz radości życia. W tym miejscu wyjaśniam dokładnie, czy trans może w ogóle pomóc.  
Ograniczam ilość sesji do minimum, kiedy problem jest prosty i nie wymaga kilku sesji, a da się to zrobić w jedną lub dwie sesje.

Możesz  życzyć sobie, by ktoś był obecny przy Twojej sesji hipnotycznej jako świadek. Niektórzy potrzebują po prostu bliskości zaufanej osoby, inaczej są skrępowani oraz zahamowani.

Potem wyjaśniam Ci stopnie głębokości hipnozy, następnie wykonuję trening hipnotyczny, podczas którego uczę Cię:

  • Wchodzenia w hipnozę

  • Podążania za instrukcjami

  • Wychodzenia z hipnozy


W zależności od tego ile czasu zajmie gromadzenie informacji oraz trening hipnotyczny, podejmuję decyzje, czy już zaczynamy przemianę wewnętrzną. Ponieważ każdy z nas jest inny to również czas pracy nad różnorodnymi problemami jest inny. Każda rozmowa wstępna oraz trening hipnotyczny mogą zająć więcej bądź mniej czasu. Rozpiętość waha się od 30 min do dwóch godzin.
Doceniam zastosowanie pytań - w tym miejscu pomocny staje się coaching. Jeśli zadaję właściwe pytania, mogę poprowadzić Ciebie bardziej produktywną drogą po Twojej mapie rzeczywistości. To tak jakbyś szedł ciemną, mglistą scieżką, nie mogąc dotrzeć bezpiecznie do celu, więc bez przerwy byś się zatrzymywał. Jeśli zadam odpowiednie pytania, to tak jabym pomagał Ci, prowadząc bezpiecznie ścieżką tam,dokąd chcesz dojść. Zebrane informacje pozwalają zbudować skuteczną indukcję dopasowaną do Twoich indywidualnych potrzeb.

To czy spotkamy się na następnych sesjach zależy jedynie od stopnia skomplikowania problemu oraz od szybkości z jaką idzie kooperacja.

Ograniczam ilość sesji do minimum, kiedy problem jest prosty i nie wymaga kilku sesji, a da się to zrobić w jedną lub dwie sesje.

Podczas drugiej sesji przez kilka minut omawiam sesję pierwszą i zaraz po omówieniu przystępuję  do pracy, ponieważ Jesteś już wyćwiczony w podążaniu za instrukcjami, proces hipnotyczny jest bardziej wydajny niż poprzednio
.

Ważne:
Jeśli bierzesz jakieś leki psychosomatyczne, nadal stosuj je według zaleceń psychiatry. Przerwać leczenie możesz tylko po zgodzie lekarza prowadzącego.  Stosuj się do zaleceń specjalisty. 

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego