A może to być wiele rzeczy:
- brak wiary w kompetencje i umiejętności pilotów lub sprawność maszyny, - nieznajomość zasad i procedur bezpieczeństwa, strach przed poddaniem się panice w razie sytuacji awaryjnej,
- lęk przed oddaniem kontroli nad swoim życiem innym, zaufaniem pilotowi, który (inaczej niż kierowca w autobusie) wydaje się kimś prawie nierealistycznym,
- klaustrofobia, poczucie uwięzienia w "metalowej puszce",
- lęk przed turbulencjami, złą pogodą,
- lęk przed otwartą przestrzenią lub wysokością,
- poczucie, że samo oderwanie się od ziemi jest już czymś nienaturalnym, że w ten sposób dosłownie traci się grunt pod nogami i wiele innych.
Zdarza się nawet, że za lękiem przed lataniem w rzeczywistości kryje się lęk przed dotarciem na miejsce (gdy czeka nas tam coś nieprzyjemnego, stresującego, trudnego, np. przeprowadzka, zmiana pracy lub spotkanie po latach). W takich przypadkach potrzebna jest hipnoza POWER SESJA, która pozwala dotrzeć do prawdziwych źródeł lęku i pozbyć się go raz na zawsze.
Prawo jazdy leży od kilku lat na dnie szuflady. Chociaż teoretycznie umiesz jeździć, boisz się wsiadać za kółko. Na szczęście są sposoby, aby poradzić sobie z tym problemem. Jednym z nich jest zastosowanie hipnoterapii.
Zawroty głowy, duszności nadmierne pocenie się, niezdolność do jasnego myślenia, strach przed wypadkiem czy ataki lęku to niektóre z objawów amaksofobii, czyli lęku przed prowadzeniem samochodu. Brytyjscy specjaliści są przekonani, że fobie dotykają jedną na dziesięć osób, a jedną z najczęstszych fobii jest lęk przed prowadzeniem samochodu. Odczuwają go między innymi osoby, które niedawno zrobiły prawo jazdy i nowością jest dla nich jazda bez pomocy i wsparcia instruktora.
Gorzej, jeśli amaksofobia dotyka osób dotkniętych traumą spowodowaną wypadkiem czy innym trudnym doświadczeniem na drodze. Wtedy potrzeba skutecznej interwencji, aby przezwyciężyły swoje lęki i na nowo nauczyły się bezpiecznej jazdy.
Osoba odczuwająca silny lęk przed prowadzeniem samochodu może mieć zarówno objawy emocjonalne, jak i fizyczne. Z jednej strony jest to stres, zdenerwowanie, strach, uczucie niepewności, z drugiej potrafią się pojawić takie reakcje jak duszności, zawroty głowy, nadmierne pocenie się, drgawki czy nawet omdlenia.
Niebezpieczniej robi się wówczas, gdy pojawiają się objawy fizyczne, bowiem wtedy kierowca ma dużo mniejszą kontrolę nad samochodem i zagraża tym samym innym uczestnikom ruchu.
Amaksofobię neutralizuje się często poprzez hipnozę POWER SESJA polegającą na przyzwyczajaniu osoby do poruszania się samochodem, wyzbyciu się negatywnych emocji z tym związanych i przełamywaniu swoich ograniczeń.